PIERWSZE REKOMENDACJE ZMIAN PROGRAMÓW NAUCZANIA
W dniach 19-21 marca 2018 roku w Urzędzie Miasta Poznań, w ramach zadania 9: Dostosowanie 66 programów nauczania dla zawodów do wymagań lokalnego rynku pracy poprzez uwzględnienie opisów wymagań na stanowiskach pracy i predyspozycji zawodowych odbyła się pierwsza edycja warsztatów szkoleniowych mających na celu wypracowanie rekomendacji zmian do programów nauczania dla 10 zawodów szkolnych: cukiernik, elektryk, technik elektryk, elektronik, technik elektronik, technik energetyk, fryzjer, technik usług fryzjerskich, technik informatyk, technik teleinformatyk.
W warsztatach udział wzięło łącznie 31 uczestników: kierowników kształcenia praktycznego, nauczycieli kształcenia zawodowego wykonujących zadania przypisane liderom i członkom zespołów opracowujących szkolne programy nauczania w szkołach objętych wsparciem w ramach projektu. Reprezentowali 12 szkół poznańskich i 3 szkoły z powiatu śremskiego.
Udział w warsztatach szkoleniowych umożliwił jego Uczestnikom:
- Zapoznanie z projektem „Kwalifikacje zawodowe kluczem do sukcesu – wspieramy rozwój kształcenia zawodowego w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania”.
- Nabycie wiedzy nt.:
- zachodzących zmian w kształceniu zawodowym w Polsce;
- wpływu Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji na edukację zawodową;
- możliwości wdrażania dualnego systemu kształcenia zawodowego;
- identyfikacji wymagań pracodawców;
- opracowywania opisów wymagań stanowisk pracy i możliwości ich zastosowania w doskonaleniu kształcenia zawodowego;
- diagnozowania luk kompetencyjnych uczniów z wykorzystaniem opisu informacji o zawodzie.
- Wypracowanie rekomendacji ukierunkowanych na doskonalenie programu nauczania dla zawodu szkolnego.
Dzięki aktywności i zaangażowaniu Uczestników, w trakcie warsztatów, został wypracowany szablon do sporządzenia rekomendacji zmian do programu nauczania dla zawodu szkolnego. Następnie w wykorzystaniem sporządzonych w projekcie „Opisu wymagań stanowisk pracy dla zawodu szkolnego” dla 10 zawodów szkolnych (zadanie 1), Uczestnicy opracowali „Rekomendacje zmian programu nauczania dla zawodu szkolnego”. Rekomendowane zmiany mają charakter ogólny i są ukierunkowane na dostosowanie programów nauczania do wymagań lokalnego rynku pracy. Stanowią punkt wyjścia do dalszych prac zespołów przedmiotowych w szkołach objętych wsparciem w ramach projektu.
W imieniu Wykonawców projektu serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom za ich aktywny udział i włożony wysiłek!
w spotkania o powszechnej dostępności do serwisu internetowego projekt, który znajduje się pod adres www.kzks-poznan.pl.